Studijsko putovanje „Listopad 2010“
Geodetsko društvo Herceg – Bosne organiziralo je od 05. listopada do 10. listopada 2010. tradicionalno studijsko putovanje na kome je sudjelovalo 47 članova Društva.
Cilj ovogodišnjeg tradicionalnog studijskog putovanju bio je Bern, točnije njihov Federalni ured zadužen za sve poslove vezane za geodeziju u Švicarskoj - SWISSTOPO koji djeluje u okviru jednog odjela Ministarstva obrane.
Radni posjet odvijao se u dva dijela: terenskog, gdje smo se na licu mjesta upoznali sa provedbom projekta melioracije i komasacije u okviru koga je riješeno pitanje regulacije toka rječice Chrouchtalbach u blizini mjesta Krauchthal, i drugog u okviru koga smo posjetili središnji ured u Bernu.
Tu nas je pozdravio direktor, gosp. Jasn-Phillippe Amstein, nakon čega je g-din Jean –Pol Miserez započeo sa prezentacijom pod nazivom „Geoinformacije u Švicarskoj“ u čijem nas je uvodnom dijelu upoznao sa osnovnim informacijama o svojoj zemlji, koje je uređenje slično kao u BiH, odnosno imaju tri nivoa vlasti, 26 kantona udružena u saveznu državu.
Oblast geodezije je uređena dosta specifično, sve im je „pokriveno“ preciznim zakonskim odredbama, imaju proračun od 55 000 000 CHF od čega su, više od polovine, vlastiti prihodi, a ostatak dobivaju od države.
Zanimljivi su bili i statistički podatci o Švicarskoj: površina je oko 41 000 km², od čega je oko 23% površine preko 2000 metara nadmorske visine, i oko 2% na 4000 metara.
SWISSTOPO ima oko 300 uposlenih koji rade u 6 sektora: Geodezija, Topografija, Kartografija, Federalni direktorat za katastarski premjer, Švicarski geološki premjer i COGIS - odjel za koordinaciju, ne samo gore spomenutih odjela već i svih drugih aktivnosti
vezanih za geodetske podatke.
Kao organizacija koja pruža usluge SWISSTOPO-o je neovisan u suradnji s saveznom vladom, kantonima, općinama, kao i sa ovlaštenih 400 geodeta, a na principu decentraliziranog javno-privatnog partnerstva.
Nakon opsežnog uvodnog dijela prešlo se na samu prezentaciju „Geoinformacije u Švicarskoj“.
Geoinformacije su geografski podatci za prostornu orijentaciju i opisuju stanje i karakteristike zemlje u smislu koordinata, imena mjesta, poštanske adrese i mnoštvo drugih podataka.
U današnjem modernom društvu uprave, gospodarstva i znanosti, kao i u privatnom sektoru su temelj za procese planiranja, mjera i odlučivanja svih vrsta.
Geoinformacijama se koriste praktično u svim sferama života: transport, energija, ekologija i zaštita okoliša, informatike i telekomunikacija, obrazovanja, kulture, osiguranja i zdravstvene zaštite, nacionalne obrane i sigurnosti, civilnoj zaštiti, a u poslovnom svijetu neophodne su za većinu raznolikih planova i odluka i obzirom na ogroman politički i gospodarski potencijal, geoinformacije su prvorazredni ekonomski resurs.
Što je bio sadržaj same prezentacije g-dina Jean–Pol Misereza možete, u izvornom obliku, preuzeti, a opširnije o putovanju, što smo vidjeli i naučili biti će objavljeno u narednom izdanju našeg Godišnjaka.